Hazne(Vajina): Dış üreme organları ile rahim arasında uzanan bir kanaldır. Cinsel birleşme bu kanalda gerçekleşir. Adet kanaması bu kanal yoluyla dışarı atılır. Bu kanal aynı zamanda doğum yoludur.
Rahim (Uterus): Büyüklük ve şekil olarak armuda benzeyen bir organdır. İdrar torbasının arkasında bağırsağın son kısmının (rektum) önünde yerleşmiştir. İç kısmı endometrium olarak adlandırılan bir tabaka ile döşenmiştir. Her adet döneminde yeniden hazırlanır ve adet kanaması ile dışarı atılır. Embriyo rahim içinde bu tabakada gelişir ve bu tabaka gebeliğe yataklık yapar. 38-40 hafta boyunca bebeğin büyümesi ve gelişmesini sağlayan bir organdır. Doğum eylemi sırasında kasılarak bebeğin ve eşinin(plasenta) doğmasını sağlar. Her adet döneminde gelişen endometrium tabakası dökülerek adet kanamasının olmasını sağlar.
Rahim Kanalları (Fallop Tüpleri): Rahmin her iki üst yanından yumurtalıklara doğru uzanan çok ince tüplerdir. Yumurtalıklardan atılan yumurta hücresini alarak rahime doğru naklini sağlar. Tüp içinde seyahat eden yumurta hücresi eğer bir erkek tohum hücresi ile karşılaşırsa döllenme gerçekleşir, yani sperm ile yumurtanın karşılaşmasını sağlar, döllenme burada gerçekleşir.
Yumurtalıklar(Overler): Tüplerin karın boşluğuna açılan uçlarının bittiği bölgede karın arka yan duvarına bağlı olarak yer alırlar. Rahim kanalları yumurtanın atılacağı zaman yumurtalıklar üzerine huni gibi kapanırlar. Şekil olarak bademe benzerler. Her ay olgun bir yumurta hücresi üretirler. Hormon salgılarlar. Bu hormonlar iki önemli kadılık hormonu olan östrojen ve progesterondur. Tüm hayat boyunca etkileri süren hormonlar, üreme organlarının gelişmeleri için önemlidir. Östrojen ve progesteron hormonları endometrium tabakasını her ay yeni bir gebelik için hazırlarlar.

Östrojen hormonu adet kanamasından itibaren salgılanmaya başlar. Yumurtlama zamanında en yüksek düzeye ulaşır. Rahmin, tüplerin, vajenin ve dış üreme organlarının ergenlik döneminde gelişmesini sağlar. Tüplerin hareketini arttırarak yumurtaların rahime taşınmasını sağlar. Rahmin iç tabakasının (endometrium) kalınlaşmasını ve olası bir gebeliğe karşı hazırlanmasını sağlar. Rahim kaslarının kasılmasını sağlar.

Progesteron yumurtlama olduktan sonra daha fazla miktarda salgılanmaya başlar. Gebelikte endometrium tabakasının yıkılmasını önleyerek gebeliğin devamını sağlar. Vücut ısısını yarım derece yükseltir. Rahim kaslarının gevşemesini sağlar. Yumurtalıklardan salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarının kandaki miktarları, beyinde yer alan ve hipofiz adı verilen bir salgı bezi tarafından kontrol edilir. Hipofizden salgılanan, östrojen ve progesteronu etkileyen hormonların kısaltılmış isimleri; FSH ve LH dır.

FSH (folikül uyarıcı hormon) her ay yumurtalıklardan, içinde yumurta hücresini de barındıran bir folikülün, yumurtlama yapabilecek bir kapasiteye kadar gelişmesini sağlar. Gelişen bu yumurta hücresi östrojen hormonu salgılar. Östrojenin kanda yükselmesi FSH’ın düşmesine neden olur.

LH (luteinize edici hormon) FSH ile birlikte yumurtlamayı sağlar. Yumurtlamadan hemen önceki günde LH salgısı artar. Progesteronun kanda yükselmesi LH’ın düşmesine neden olur.