Erkek Yumurtalıkları (Testisler): Torbalarının içinde sağda ve solda yerleşmiş olarak bulunur. Erkek tohum hücrelerini (sperm) üretirler. Erkeklik hormonu (testosteron) salgılarlar.
Testis Torbaları (Skrotum): Testisleri saran deri torbadır. Testislerin 35,5-36 derece sıcaklıkta muhafaza edilmesini sağlar, çünkü erkek yumurtalıkları spermi ancak bu sıcaklıkta üretir. Oysa vücut sıcaklığı 37 derecedir, bu nedenle erkeklerde yumurtalıklar kadınlardan farklı olarak vücut dışına alınmıştır.
Epididimis: Testislerde üretilen tohum hücrelerinin, tohum kanallarına ulaşmadan önce toplandıkları yerdir. Erkek tohum hücrelerinin olgunlaşmak için kısa bir süre beklemelerini sağlar.
Tohum Kanalları (Sperm Kanalları): Erkek tohum hücrelerini testislerden çıktıktan sonra meni keseciğine ulaşmak için geçtikleri kanaldır. Erkek tohum hücrelerini taşımada aracı bir yoldur.
Meni Kesecikleri (Vesika Seminalis): İdrar torbası ile rektum arasında bulunan kese şeklindeki bir yapıdır. Dışarıya atılmadan önce erkek tohum hücrelerini içinde muhafaza eder. Boşalma anında atılan sıvının (meni) bir kısmını üretir. Salgıladığı sıvı ile erkek tohum hücrelerinin beslenmesi ve hareketini sağlar.
Prostat: İdrar torbasının hemen altında yer alan ceviz büyüklüğünde bir organdır. Alkalen asit olmayan bir sıvı salgılayarak spermlerin asidik ortam olan vajende yaşamalarını sağlar. Adale kasılmaları ile erkek tohum hücrelerinin hızla dışarı atılmasını sağlar.
Penis: Erkekte üreme organıdır. Cinsel birleşme sırasında spermlerin hazneye atılmasını sağlar. İdrar yolu da penis aracılığı ile dışarı açılır.