Yumurtaların toplanması için kullanılan birkaç yöntem vardır. Kliniğimizde ultrason aracılığıyla doğrudan iğne aspirasyonu kullanılmaktadır. Bu işlem sırasında vajen lokal olarak uyuşturulur ve hanımlar ağrı duymazlar. Yumurta toplama işleminden önce bir görevli size hazırlanmanız için eşlik edecektir. Hazırlanma öncesinde lütfen mesanenizi tamamen boşaltmaya dikkat ediniz. Anestezi planlandı ise anestezi doktoru anestezi ile ilgili bütün sorularınızı cevaplandıracaktır. Bütün hazırlıklar tamamlandıktan ve serum takıldıktan sonra operasyon odasına alınacaksınız ve orada operasyon masasına uzanmanız istenecektir.

Vajinal ultrasonografi ile yumurta toplanması küçük bir cerrahi yöntemdir. İşleme başlamadan önce kadına sakinleştirici bir ilaç uygulanır. İşlem lokal anestezi altında yapılır. Vajinal ultrasonografi probu hazneye yerleştirilir. Ultrasonografik görüntü yardımıyla yumurtalıklara ulaşılarak olgunlaşmış yumurtalar toplanır. Yumurtaların toplanması ortalama 20-30 dakika sürer. Toplanan yumurta sayısı kadından kadına değişmekle beraber ortalama 3-15 adettir. Yumurtalar toplandıktan sonra lekelenme tarzında az miktarda kanama, kasık ağrısı olabilir.

Yumurta Toplama İşleminden Önce Dikkat Edilecek Noktalar
Size söylenen tarihte ve saatte Profasi veya Pregnyl ampul 5000’likten 2 toz 1 su kalçadan intramusküler yapılacak.
İşlemden bir gece önceden gaz yapıcı yiyecekler, saat 24’ten sonra hiçbir şey yenmemeli.
Erkek 3 gün önce boşalmış olmalı ve 3 gündür cinsel perhizde olmalı
Sperm örneği de alınacağı için yumurtaların toplanacağı gün eşle birlikte gelinmeli.
Kliniğe işlemden en az 30 dakika öncesinde gelmeniz gerekir. Gelmeden önce kozmetik ütünleri (deodorant, parfüm gibi) kullanmayınız.
IVF tedavisi alan ve yumurta toplanan hastalar yaklaşık olarak 60 dakika gözlem altında tutulur. Yumurta toplama işleminden sonra, kendinizi yeterince iyi hissedince her şeyi yiyip içebilirsiniz. Bu noktada eğer daha önce kullanmanız söylenmedi ise antibiyotiklerinizi kullanmaya başlamalısınız.

Yumurta Toplama İşleminden Sonra Dikkat Edilecek Noktalar
Size söylenecek günde döllenme olup olmadığını öğrenmek için telefon ediniz (0312 595 68 60).
Size söylenecek günde Progestan kapsül kullanmaya başlayınız. Günde 3 kez (saat  08-16-24) her defasında 2’şer kapsül vaginal yoldan uygulanmalıdır. Gebelik testine kadar hergün kullanınız.
Ağrınız olursa parol tablet kullanabilirsiniz.
Tetradoks kapsül; işlem gübü başlanacak, akşam saat 22’de sabah saat 10’da birer tablet, bir kutu bitene kadar içilecek.
Estrafem tablet; işlem günü başlanacak, akşam 22’de sabah saat 10’da birer tablet, gebelik testine kadar kullanılacak.
Prednol tablet 16 mg; işlem günü başlanacak, günde bir kez, 4 gün süreyle kullanılıcak.
Coraspirin tablet; işelmden sonraki gün başlanacak, günde bir kez gebelik testine kadar kullanılacak.
Size söylenen günde embriyo transfer işlemi için tok karnına idrara sıkışık olarak tüp bebek bölümüne geliniz.

Folikülometri << IVF-ET >>Fertilizasyon