Gebelik testi ve izleme aşaması

Embriyo transferi yapıldıktan 12-14 gün sonra kanda gebelik testi yaptırılır. Kanda gebelik testi (Beta-hcg) embriyo transferinden 12 gün sonra yapılacaktır. Eğer 12. gün hafta sonuna denk gelirse; Cumartesi yapılması gereken test Cuma günü, Pazar günü yapılması gereken test Pazartesi günü yapılacaktır. Ayarlamalar kanınız IVF ünitesinde sabah saat 7:30 ile 09:00 arasında alınacak şekilde yapılacaktır. Eğer şehir dışına çıkarsanız bu testi özel doktorunuza yaptırıp, bize sonucunu bildirebilirsiniz. Sonuçlar size en kısa zamanda (genellikle öğleden sonra) bildirilecektir.
Genellikle test sonuçları ya pozitiftir yada negatiftir. Fakat bazen test sonucu şüpheli pozitif gelebilir. Şüpheli pozitiflik; embriyonun geç fakat normal implantasyonunda, devam etmeyen gebeliklerde, ektopik gebelik varlığında, laboratuar hatası gibi durumlarda görülür. Bu durumların herhangi birinin mevcudiyetinde hCG takiplerinin yapılması son derece önemlidir. İlk testin sonucu pozitif ya da şüpheli pozitif ise 2 gün sonra 2.test yapılmalıdır. Bu test bize gebeliğin normal olarak ilerleyip ilerlemediği konusunda bilgi verecektir. Normal gebeliklerde beta-hcg düzeyinin 2 ya da 3 günde bir 2 katına çıkmasını beklenir.

Gebelik Testi pozitif (+) ise:
Dış gebelik, gebelik sayısı vb. durumları belirlemek için ultrasonografi ile gebeliğin rahim içinde ve normal seyrinde olup olmadığı kontrol edilir. Eğer Progestan kullanılıyor ise devam edilir.
Kendiliğinden ya da tedaviye rağmen uzun süre gebelik oluşmamış çiftlerde yardımcı üreme teknikleri ile sağlanan gebeliklerde, düşük oranı normalden az da olsa yüksektir. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaşıldığında telaşlanmamak gereklidir. Gebelik testinden önce çok az vajinal lekelenme ya da kanamanızın olması anormal değildir. Gebe hastalarımızın yaklaşık %50?sinin gebelik testi öncesi ve hatta sonrasında da lekelenmeleri olmuştur, olumlu düşünmelisiniz.

Gebelik Testi negatif (-) ise:
Eğer gebelik testiniz negatif ise ilaç kullanmayı bırakabilirsiniz. Eğer kanamanız başlamadıysa 3-5 gün içinde başlayacaktır. Bu normal adetinizden farklı olabilir (daha hafif veya ağır, daha kısa veya uzun). Eğer bir hafta geçmesine rağmen adet görmediyseniz bizi arayınız. Yeni bir denemeye uygun zamanda başlanabilir. Pek çok kadın IVF ya da mikroenjeksiyonu çok stres verici bulmaktadır. Bu nedenle tedavi süreleri arasında 2-4 ay dinlenmekte yarar vardır.

Embriyo Transferi << IVF-ET >>Gebelik testi ve izlem